Brulion.Hrubie.pl

A A A

Brulion

Gris, tak jak wspomniałem - Bandera jest ukraińskim bohaterem z racji braku innych bohaterów tego okresu. Dla nas zawsze będzie zbrodniarzem odpowiedzialnym za czystki etniczne, dla nich będzie pierwszym partyzantem Ukrainy. Zauważmy, że Chmielnicki również był antypolskim przywódcą Ukrainy, pod jego dowództwem kozacy mordowali Polaków, palili polskie wsie, miasta... Hrubieszowski zamek też spłonął podczas Powstania Chmielnickiego. Mimo wszystko jednak jego pomniki nam nie przeszkadzają. Po prostu wzajemnie zadawane rany fizyczne podczas wojny i po niej, bolesne są dla rodzin pomordowanych do dziś. Nas, którzy wiemy o tym co się działo w latach 1939-1947 od dziadków, czy pradziadków pośrednio też bolą. Żal nam terenów zabużańskich, gdzie żyły rodziny wielu z nas, ale i Ukraińcy także mają sentyment do swoich ojcowizn pozostawionych w Polsce. My nie odczuwamy już tego tak jak nasi dziadkowie, mniej niż rodzice, zaś nasze dzieci a już na pewno wnuki, nie mając styczności z ludźmi pamiętającymi z autopsji te krwawe wydarzenia, będą traktować tę kwestię tak samo jak Powstanie Listopadowe, czy Bitwę pod Grunwaldem, jako fakt historyczny, bez emocji, książkowo... Czas leczy rany i zmienia postrzeganie. Należy wyciągać wnioski na przyszłość i zamiast walczyć, budować wspólnie. A na grobach tych, co zginęli po obu stronach Bugu musimy stawiać krzyże, łacińskie i wschodnie, oraz dbać o te miejsca wzajemnie, bo nie jest to żadna "ukrainofilia", czy "polonofilia", ale przyzwoite i humanistyczne zachowanie, bo czy to mogiła Polaka, Ukraińca, Niemca, Rosjanina, Żyda... to przede wszystkim miejsce pochówku jakiegoś człowieka i należy takie miejsca uszanować.
No ale jak szanować wspólną historię mamy, jeśli sami siebie wzajemnie nie poszanujemy? Pomyślmy ile Polaków kradnie innym Polakom, ilu Polaków mordowało innych Polaków, bądź wydawało ich na śmierć, zesłanie, więzienie? Wiele pejoratywnych zdarzeń mamy "między swemi", więc trzeba stwierdzić, że podłość ludzka jest cechą danego człowieka, nie zaś pochodzenia etnicznego.

Autor: zefir
szczegóły » Data dodania: 2012-03-29 09:22:56

Witam, czy może ktoś się orientuję dlaczego "huczwostrada"jest zamknięta??????

Autor: słoneczko
szczegóły » Data dodania: 2012-03-29 08:00:09

Dziękuje panu za lekcje historii. Mówię, że bywają... Co nie zmienia faktu, że wznieśli obecnie pomniki Bandery według Tego Narodu, ich Narodowego Bohatera. No i pomijam, że jeden chciał mnie obkraść. Może i mam stereotypy ale cóż...

Autor: COMPLEX
szczegóły » Data dodania: 2012-03-28 21:31:37

W KT ukazał się artykuł http://kronikatygodnia.pl/tekst.php?abcd=37708&dz=1 dotyczący sytuacji w Bursie. Sprawa toczy się od dawna, do starosty z prośbą o interwencję zgłaszali się pracownicy, związki zawodowe i młodzież - wszystko bezskutecznie, zupełnie bez echa, dyrektor Bolesław P. był dla Starosty nieomylny i poza wszelka krytyką.Podobno są już wyniki kontroli kuratoryjnej i PIP,stwierdzono łamanie prawa i mobbing, w konkluzji Kurator zaleca postawienie dyrekcji przed komisją dyscyplinarną. Ciekawe co na to starosta? Chociaż może mieś na głowie większy problem - już drugi po Bodaku członek zarządu z PSL-u Misztal okazał się agentem SB, a w kolejce stoi jeszcze jeden . Coś pan starosta kiepsko dobiera sobie kolegów.Tak samo jak hrubieszowska PO, podobno postępowanie lustracyjne burmistrza jest w toku.

Autor: 3xx
szczegóły » Data dodania: 2012-03-28 20:57:34

Gris, nie wrzucaj wszystkich "do jednego worka". Byli i są przyzwoici Ukraińcy. W swojej wypowiedzi kierujesz się stereotypem. Zachęcam do odwiedzenia Horodła - jest tam pomnik przy cerkwi, który poświęcony jest Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy narażając życie swoje i swoich bliskich ratowali swoich polskich sąsiadów.
Owszem, proupowska polityka ukraińska nas może gorszyć, ale zastanówmy się do jakiej armii mają się odwoływać? Do Armii Czerwonej, SS Galizzen, czy kolaborującej z Niemcami OUN-M?
Żeby obiektywnie ocenić stosunki polsko-ukraińskie, należy trochę poczytać o propagowaniu ukraińskości w czasach Austro-Węgier, by wg zasady "dziel i rządź" rozbić propolskie nastroje w Galicji, czy uświadamianie Ruskości Unitom w "Kongresówce". Później wojna Polsko-Ukraińska, następnie zdradziliśmy sojusz przeciw Sowietom w wojnie z 1920 oddając Leninowi Kijów...
Warto wspomnieć o polonizacji Rusinów po I Wojnie Światowej, zakazie zakupu ziemi z parcelacji przez miejscowych prawosławnych, naciskom na zmianę wyznania na katolickie, czy też nakazy dziedziców, by prawosławni chłopi z folwarków przechodzili na katolicyzm (jak działo się w majątku Cichobórz na przykład). Apogeum tej akcji w 1938 roku było zburzenie ponad stu prawosławnych świątyń na naszym terenie... Nic dziwnego więc, że w Ukraińcach sojuszników znalazła III Rzesza. Trzeba też pamiętać, że w latach 1939-1947 mieliśmy realną wojnę polsko-ukraińską, którą toczyły nie państwa, a organizacje niepodległościowe (po 1944 roku OUN-UPA było rozbijane przez Polskę Ludową i ZSRR).
Dopiero jak spróbujemy "wgryźć się" bardziej w historię, możemy zrozumieć ukraińską mentalność. AK i BCh również przecież działania prowadziła przeciw UPA, też płonęły domy prawosławnych, ginęli nie tylko partyzanci, ale i cywile.
Odrębną kwestią jest "Rzeź Wołyńska", gdyż było to klaszyczne ludobójstwo mające na celu czystkę etniczną i usunięcie jakichkolwiek śladów polskości na Wołyniu. To nie były akcje rozbicia posterunków partyzanckich, czy obrony ludności ukraińskiej przed oddziałami polskimi - to było ludobójstwo i należy wobec świata uznać je za takowe.
Pamiętajmy, że i wówczas byli już wcześniej wspomniani Sprawiedliwi Ukraińcy, którzy nie ulegali propagandzie i ratowali swych wołyńskich sąsiadów, niezależnie czy byli to Polacy, Rosjanie, Czesi...
Trzeba sprawiedliwie oceniać ludzi i jeśli nawet teraz na granicy pogranicznik wymusza łapówkę, czy się odnosi niezbyt przyjaźnie, nie znaczy, że w Uściługu, Włodzimierzu, Sokalu, Uhrynowie czy innej miejscowości na Ukrainie nie ma przyzwoitych ludzi.
Właśnie dobrze, że jest "Euro 2012" i są od lat polsko-ukraińskie inne działania, chociażby to na wyspie w Kryłowie (będzie w tym roku 24 czerwca), bo tylko zgoda buduje, zaś niezgoda rujnuje. Fakt, mamy bolesną wspólną historię, trzeba ją obiektywnie oceniać, ale nie można stać 70 lat naprzeciw siebie z wrogością, tylko starać się wspólnie budować sąsiedzkie relacje.
Jeśli by popatrzeć w dawniejsze wieki, to z Niemcami mieliśmy też wiele scysji (nie tylko z "Krzyżakami", ale i później). O wyniszczaniu inteligencji, wywózkach, obozach i masowych mordach z ostatniej wojny nie wspominając. Szwedzi nam w "Potop" wywieźli pół Polski, a drugie pół spalili, a potem znów zniszczyli nasz kraj na początku XVIII wieku. Nawet do Rosji, Turcji z którymi tyle wojen prowadziliśmy potrafiliśmy nawiązać lepsze stosunki niż z Ukrainą, choć po dziś dzień zbrodnie komunistyczne nie zostały wyjaśnione i potępione.
Nie możemy winić dzisiejszych Ukraińców za to, co robili ich dziadkowie. To nasi najbliżsi sąsiedzi, było ciężko, oba Narody bolało i nadal boli słowo Poryck, czy Sahryń... Ale boli wielu też Oświęcim, czy Katyń...
Nie dajmy więc się zwariować i patrzmy obiektywnie na stosunki polsko-ukraińskie, ale żeby móc tak spojrzeć, trzeba trochę poczytać, popytać, ocenić z pozycji dwóch stron, a nie przypinać każdemu Ukraińcowi plakietkę "banderowca".

Autor: As3
szczegóły » Data dodania: 2012-03-28 16:19:38

Ale nie zapominajmy o tym, że głównie starania ukraińskiego związku piłki nożnej doprowadziło de tego iż organizujemy EURO.

Autor: 2012
szczegóły » Data dodania: 2012-03-28 15:39:46

Jak dla mnie to Wy Ukraińcy nie powinniście mieć Euro2012 bo podli bywacie, 'banderowcy'

Autor: cytryna
szczegóły » Data dodania: 2012-03-28 15:20:31

http://www.tvn24.pl/-1,1739489,0,1,placisz-_-jedziesz-na-bandyte--pod-prad--po-chodniku,wiadomosc.html

Autor: D0r0ta
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 17:26:06

Mikro ankieta - gdzie w hrubieszowie najlepsza geometria oraz gdzie najlepiej mi koła wyważą ??

Autor: mani
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 12:35:34

Andzrej Zając w HRUBIESZOWIE SĄ 2 SYLWIE WATRAS

Autor: misia0406
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 09:35:44

Możliwe, że odmulenie Ulgi będzie skutkowało zmniejszeniem komarów w centrum, ale jedynie zmniejszeniem, nie zaś całkowitym wyeliminowaniem. Miasto opasane rzeką z dwóch stron i wielkimi łąkami wokół jest znacznie narażone na to, że komary będą. Można oczywiście pryskać, ale żeby było skutecznie, to nie trawniki pod blokami, ale tam, gdzie są siedliska komarów, a więc nad rzeką i na podmokłych terenach łąk. Są to przeogromne obszary, tak też sporo trzeba by było pieniędzy, żeby komary całkowicie wyeliminować (zwłaszcza, że pryskania należy powtarzać). Dlatego też albo w odpowiednim terminie należy opryskać tereny-wylęgarnie, albo wcale nie pryskać, tylko jakieś maści rozdawać, co taniej wyjdzie. Oczywiście osobom prominentnym należy nieco koło domu popsikać, żeby czuły się komfortowo, a reszta niech się drapie...
A tak już na poważnie, to opryskiwanie jest skuteczne jeśli się je zrobi w odpowiednim terminie i przy odpowiedniej pogodzie. Komary są problemem dla mieszkańców i należy pryskać, jednakże tam, gdzie jest to konieczne, a nie widoczne propagandowo.

Autor: chrisstof
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 09:08:33

No cóż ... szczekaniem i skomleniem na brulionie problemu nie rozwiążesz. Z takimi pomysłami daleko nie zajedziesz :(

Autor: jamam00
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 09:02:16

Miasta organizują jakieś przetargi na zwalczanie komarów. Nie jestem w temacie, ale to chyba musi byc odpowiedni czas i warunki do przeprowadzenia takiego rozpylania. No cóż takie minusy mieszkania we w miarę czystym środowisku. Troche to dziwnie zabrzmi ale powinniście się cieszyć. Ja w ciągu ostatnich 12 lat mieszkania poza Hrubieszowem w większych miastach - komara nie spotkałem, a np rzekę miałem też niedaleko. Wyjątkiem są tylko powroty do hr.

Autor: mariusz030
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 07:49:01

Taak mam :szczekac,skomleć,miałczeć i cisnąć nasze władze.Ot taki mam sposób.Najlepiej tu na brulionie.

Autor: virgginia
szczegóły » Data dodania: 2012-03-27 07:28:05

Masz jakieś konkretne propozycje w kwestioi rozwiązania "komarowego" problemu czy tylko piszesz takie hasła dla zabicia czasu ?

Autor: lukaszs
szczegóły » Data dodania: 2012-03-26 16:30:24

Witam wszystkich,moze zajelibysmy się problemem zblizjacego sie lata,a mianowicie:komarami!.bo kto jak nie my:(
Pozdrawiam.

Autor: krys
szczegóły » Data dodania: 2012-03-26 16:01:18

andrzejzajac, a na "naszej klasie" sprawdzałeś? ;-)

Autor: tomcio8144
szczegóły » Data dodania: 2012-03-26 12:55:41

poszukuje kontaktu z pania SYLWIA WATRAS .nrtel. lub e-mail.

Autor: maro
szczegóły » Data dodania: 2012-03-25 17:16:15

Czy ktoś się orientuje gdzie w Hrubieszowie, okolice naprawiają skutery inwalidzkie?

Autor: Sophie
szczegóły » Data dodania: 2012-03-23 17:55:28

Popatrzcie na to http://www.tygodnikzamojski.pl/dat/artykuly/28232_b.jpg . Więcej w jutrzejszym tygodniku.

Autor: xxx2
szczegóły » Data dodania: 2012-03-20 23:06:37